Finále LoL sledovalo 27 milionů diváků

2. prosinec 2014 16:39 / konfrst.jan@gmail.com / Novinky / Diskuze (18)

Hraní her již dávno není pouze o tom, že se hráči aktivně zúčastní samotného hraní. Moderní doba také představila koníček v podobě sledování toho, jak daný titul hrají ostatní. Důkazem toho vedle šampionátu v Dotě nesoucím jméno The International bylo také mistrovství v titulu konkurenčním, League of Legends.

Meziročně šampionátu diváků ubylo, a to rovnou o 15 %, nicméně i tak finále posledního ročníku mistrovství v LoLku sledovalo neuvěřitelných 27 milionů diváků. Na druhou stranu, ti, co si finálové zápasy naladili, zůstali u obrazovky déle, než kolik u ní diváci strávili při sledování minulého ročníku. Letos byla průměrná délka sledování 67 minut, minulý rok pak pouze 42 minut. Růst byl citelný i v nejvíce najednou připojených diváků – letos to bylo 11,2 milionů, minulý rok činil největší počet najednou sledujících 8,7 milionů.

Celkem sledovali diváci na 70 milionů hodin vysílání, přičemž Riot Games vysílali více jak 100 hodin živých přenosů napříč patnácti dny turnaje. Vysílání pak probíhalo v devatenácti jazycích a podílelo se na něm více jak 40 vysílacích partnerů.

Zkrátka a dobře, sledování táhne. Jaký k tomuto fenoménu dneška máte vztah vy? Existuje nějaký titul, u kterého se dobře bavíte byť i jen pasivním sledováním toho, jak jej hrají ostatní?

Zdroj: Polygon, IGN

Související hry

Diskuze

Tvůj komentář

Pro přidávání příspěvků do diskuzí se prosím přihlašte!
-1
Hexaplex napsal 3. 12. 2014 v 21.52

TomKQT: prostě to ber jako analogii a myslím že si za ní budu stát dál. A jako příklad pro sledovanost to funguje - čistě proto, že člověk bude spíše sledovat něco co zná než něco o čem vůbec nic neví (proto jednoduchost pravidel determinuje vetší počet diváků).

Medializace je sice hezký případ ale myslím, že příčina a následek jsou zde opačně... MS ve fotbale je medializované právě proto, že je tolik potinciálních zájemců. U LOLka je podíl zájemců v populaci tak malý, že by reklama učinkovala na 1 z 10 000 a to se prostě nevyplatí z ekonomického hlediska. .. Riot sice již dříve uvolňoval jako prize money celkem slušné částky a- to se snažil ukousnout co největší podíl trhu.. nejprve jako souboj s HoN a později preventivně před příchodem DotA2. Ale opět to byla reklama cílená na hráčskou komunitu - prostě proto, že tam měla šanci zaujmout.

Ale připomínku o tom, že určitá komplexnost je dána už samotným oborem beru. To jsem zjednodušil až moc.

Nahlásit nevhodný obsah

-1
Mastrdisastr napsal 3. 12. 2014 v 19.15

OCELOTR: Jsi prostě staroch :)

Když pominu tu nesmyslnou sáhodlouhou debatu o tom proč hrát kterou hru...

Nevím jak ostatní lidé, ale já se na takovéhle streamy dívám hlavně proto, že to lahodí mému oku. Je krása když někdo umí hrát hru fakticky dobře. Když nad ní přemýšlí, vymýšlí strategie a vychytávky. Pokud je k tomu při turnaji ještě nějaký komentář, tím líp.

Nahlásit nevhodný obsah

-1
OCELOTR napsal 3. 12. 2014 v 12.14

Tohle nám starejm blbcům odkojenejm COMMODORAMA hlava nebere. Co na tý hře lidi vidí ? Je to jako WIZARD OF WOR kombinovanej s TEKKENem a ovládá se to myší. Vůbec všechny tyhle nový žánry jsou pro mě podivný a nemám je rád. Tower defense, MOBA a podobný číčoviny, zabíjej proper single-player hry a multiplayer na gauči, ale doufám, že se toho jako všeho lidi přežerou .... Ale to je spíš jen zbožné přání :-).

Nahlásit nevhodný obsah

-1
Forest napsal 3. 12. 2014 v 11.11

Ono se neco hrálo? :D

Nahlásit nevhodný obsah

20792015
TomKQT napsal 3. 12. 2014 v 10.45

Hexaplex: To se dá použít jako vysvětlení, proč je fotbal rozšířenější než jiné fyzické kolektivní sporty. Tam bych klidně souhlasil, protože fotbal se opravdu dá na určité úrovni hrát naprosto kdekoliv a potřebuješ k tomu jediný předmět (míč), který se dá vyrobit na koleni a zadarmo (hadrák) nebo koupit za směšnou částku.
Jenže zcestné to je při popisování, proč se na MS ve fotbale dívala miliarda zatímco na finále LoL jen milióny. To bys zase musel komplexnost LoL použít ve srovnání s jiný progaming hrami, tam by to opět váhu mít mohlo.
Jenže pokud chceš srovnat fyzický sport a progaming, pak do popředí vstupují naprosto jiné faktory (*) a komplexnost snad ani nehraje roli.
Mimochodem - nemyslíš, že komplexnost či jednoduchost libovolné PC hry je tak trochu zastíněna určitou "pevně danou" komplexností oboru - tedy PC her? Ať už jde o progaming v LoL nebo v hledání min, pořád potřebuješ počítač a síťové připojení. Toto naprosto vyloučí všechny ty kluky hrající si v Africe na blátě s roztrhaným míčem. A platí to pro hraní (potřebuješ balón vs. počítač a aspoň LAN) i sledování (potřebuješ televizi vs. počítač a internet).

(*) Uvedu ještě jeden příklad - medializace. Fotbal mě nezajímá, ale o MS vždy naprosto spolehlivě vím. Vím, kdy se hraje finále. Vím, kdo v něm hraje a vím, kdo vyhraje. Nedívám se, informace nevyhledávám, přesto se ke mě ze všech stran dostávají.
Progaming mě také nezajímá, ale přecejenom je mi trochu bližší než fotbal. Jenže o tomto turnaji a finále jsem neměl ani ponětí. Naprosto nula. Nedíval bych se ani kdybych chtěl - nevěděl jsem o tom.

Editováno: 3. 12. 2014 v 10.55

Nahlásit nevhodný obsah

-1
Hexaplex napsal 3. 12. 2014 v 10.02

TomKQT: zjednodušené ano, zcestné nikoliv. Existují stovky sportů ale právě fotbal je nejrožšířenější: 1) jednoduchá pravidla 2) dostupné podmínky na hraní 3) prakticky nepotřebuješ vybavení. A komplexitou jsem myslel fakt, že pro sledování Lolka je hodně žádoucí znát alespoň základní informace o postavách. Naproti tomu u fotbalu je fakt, že víš který z hráču má nejlepší kopaci techniku a který je nejlepší sprinter u sledování celkem nevýznamný.
Jinak ale neříkám, že nemůžou být jiné důvody takže je klidně vypiš.

Honza4545: Tak s tím že progaming je v plenkach nejde nesouhlasit. Jenže jak píšeš i samotné hraní pc her je v rámci světa celkem minoritní záležitost- něco divného. A s rostoucím počtem "hráčů" dochází hlavně k rozvojí casual hraní , takže analogicky pokud bude streamování mainstream dojde tak hlavně u divácky nenáročných titulů, které pobaví, vyvolají emoce a pod. (Kolik lidí asi sleduje šachové turnaje?)
Ale Primě fandím o tom žádná. Jen mě trochu vytáčí počešťování .. Trojzářez prostě NEMŮŽE být boží ... :D

Nahlásit nevhodný obsah

20792015
TomKQT napsal 3. 12. 2014 v 09.31

Hexaplex: To je opravdu extrémní zjednodušení a naprosto zcestné. Troufám si říct, že zrovna "komplexnost" LoL versus "jednoduchost" fotbalu je jeden z nejméně významných faktorů v tom, že na finále MS se dívalo násobně více lidí než na toto.
Pár skutečných důvodů už uvedl Honza4545, napadá mě jich ještě mnohem více.

Editováno: 3. 12. 2014 v 09.31

Nahlásit nevhodný obsah

-1
Honza4545 napsal 3. 12. 2014 v 06.59

Hexaplex: Spíš bych řekl že je to tím že Progaming se teprvé rozrůstá kdežto fotball je tu už s námi tak dlouho že lidé jsou na něj zvyklí.Nemluvě o tom že né každý chápe sledování na počítači livestreamu a příjde jim to něco nenormálního (stejně tak jako hraní pc her).Každopádně rok od roku sledovanost e-sportu roste a snad bychom se už příštího internationalu díky primě mohli dočkat minimálně finále v televizi.

Nahlásit nevhodný obsah

-1
Honza4545 napsal 3. 12. 2014 v 06.54

omatousek: Jen ať tenhle člověk Dotu nehraje.Bych se potom styděl zato že jsem dotař.

Nahlásit nevhodný obsah

-1
Toudo napsal 3. 12. 2014 v 00.10

Gabriel: Tohle napíše 15 letý dítě, slušný :)

Nahlásit nevhodný obsah

-1
Hexaplex napsal 2. 12. 2014 v 23.27

Všeobecně je problém, že pokud má být hra úspěšná na progamimg úrovní musí byt dostatečně komplexní. Což naopak zabraňuje nezaujatému divákovy snadno do přenosu proniknout. Proto je to "jen" 27 milionů a MS ve fotbale sledovaly miliardy.

Nahlásit nevhodný obsah

20847380
Mitsurugi napsal 2. 12. 2014 v 19.21

omatousek: Zase trollí, vždyť je to Gabriel...

Nahlásit nevhodný obsah

2502469
omatousek napsal 2. 12. 2014 v 18.48

Gabriel: A pádný důvod neuvedeš, protože pouze "hejtuješ"? Vsadím se, že hraješ Dotu :-D

Nahlásit nevhodný obsah

-1
Gabriel napsal 2. 12. 2014 v 18.13

27 milionů zkrachovanců.

Nahlásit nevhodný obsah

-1
xxDawexx napsal 2. 12. 2014 v 17.49

Existuje nějaký titul, u kterého se dobře bavíte byť i jen pasivním sledováním toho, jak jej hrají ostatní?

Nedávno na Blizzconu proběhl turnaj ve StarCraftu.

Řeknu Vám, koukat i ze záznamu na jednotlivý zápasy, to bylo super... ;)

Nahlásit nevhodný obsah

-1
Tomas napsal 2. 12. 2014 v 17.07

Možná by bylo dobré zmínit ze se vysílalo i s českým komentářem.

Nahlásit nevhodný obsah

20872324
Dolero napsal 2. 12. 2014 v 16.59

"Existuje nějaký titul, u kterého se dobře bavíte byť i jen pasivním sledováním toho, jak jej hrají ostatní?"
Když sem byl malý, tak jsme hráli pořád s bratrancem spolu. Když mi padlo PC, tak jsme byl de facto pouze u něj... To byly časy, když sem nevěděl, co je to HW konfigurace a v Hypernově sem váhal, jestli za své těžce vyškemrané peníze od maminky koupit hru za 299 Kč :)
Teď už si raději zahraji samozřejmě sám, není dost času :)

Editováno: 2. 12. 2014 v 17.00

Nahlásit nevhodný obsah

20865442
TheBobes napsal 2. 12. 2014 v 16.54

Mě by ani nevadilo kdyby to dávali v televizi. Rozhodně je to zajímavější než Láďa Hruška... :D

Nahlásit nevhodný obsah