CD Projekt vysvětluje registraci Cyberpunku

7. duben 2017 15:19 / Pavel Makal / Novinky / Diskuze (20)

Internet je zvláštní, skoro až magické místo. Lusknutím prstu tam naleznete vše, po čem vaše srdce prahne, můžete díky němu komunikovat s přáteli, kteří se nacházejí na druhém konci světa a mimo jiné si s nimi třeba i něco zahrát. Internet má ale ještě další vlastnost – skvěle se po něm šíří poplašné zprávy a buduje drama.

To se bohužel týká i polského CD Projektu RED, o němž zpravidla píšeme v pozitivních souvislostech a jehož chystaný Cyberpunk 2077 v nedávné minulosti znovu opakovaně vzbudil pozornost médií. Nyní se to stalo zase, ovšem ne z důvodů, které by vás nejspíš napadly jako první. Ne, žádné nové informace kolem této dlouho očekávané hry se neobjevily. Jen se ukázalo, že si CD Projekt v Evropě zaregistroval ochrannou známku Cyberpunk. A to zjevně v mnoha lidech vyvolalo obavy.

Diskuze na Redditu a různých dalších místech, v nichž se opakovaně řešily možné následky tohoto kroku, dospěly až tak daleko, že byla úspěšná polská společnost nucena vydat oficiální prohlášení, v němž svůj čin vysvětluje. Je nám sice trochu smutno z toho, že už se vývojářské společnosti omlouvají svým fanouškům snad úplně za všechno, ale zřejmě to bez toho v současném světě nejde. Zuřivé diskutující, kteří vyjádřili svůj strach z toho, že napříště už nebude možné z důvodu registrace ochranné známky použít slovo cyberpunk v jakémkoli kontextu, bylo zkrátka třeba uchlácholit.

V obsáhlé tiskové zprávě vývojáři trpělivě vysvětlují, že účelem ochranné známky je jen ochrana jejich tvrdé práce. Neplánují ji používat nijak agresivně, využívají ji jen z důvodu sebeobrany. Chtěli zkrátka zamezit tomu, aby někdo mohl svou hru taktéž pojmenovat Cyberpunk, nebo si známku zaregistrovat sám a následně CD Projektu zamezit ve tvorbě rozšíření či pokračování. Sami nebudou nikomu ve využívání termínu cyberpunk bránit, pokud nebude způsobovat zmatení zákazníků. CD Projekt zdůrazňuje, že ochranná známka není patent ani autorské právo. Doufejme, že všichni křiklouni byli tímto vysvětlením uklidněni.

Zdroj: VG247

Související hry

Diskuze

Tvůj komentář

Pro přidávání příspěvků do diskuzí se prosím přihlašte!
9864338
DeSmond napsal 10. 4. 2017 v 12.26

Dom: Hrej je v tomhle dle me docela vpohode. Na poradny panoptikum v tomhle smeru doporucuju konzolistu. To je sebranka ubrecenych fanboyu, ktere pojem jako "konstruktivni kritika" nic nerika. Za jakekoliv vytknute negativum si dle nich zaslouzis jen vecne plameny pekelne, na spravnost argumentu nehlede. A me uprimne vic stve tenhle opacny extrem, kdy jsou hru lidi schopni branit vlastnim telem i pres jeji zjevne nedostatky a "argument" je pro ne sproste slovo :) Tady na to jsou ovsem taky experti. Zrovna nedavno se mi tu neco podobneho prihodilo, bohuzel s clovekem, jehoz jsem do ted mel za pomerne normalniho slusne diskutujiciho jedince :)

red-icius: Chapu tvuj pohled, taky jsem proti ochranym znackam na tyhle obecna slova, na druhou stranu chapu, ze si tim CD Projekt snazi chranit svoji investici. Predstava, ze na tom jmenu bude nikdo parazitovat nebo si dejme tomu cilene zkoupi vsechny webove domeny, aby mohl na CDP ryzovat, asi neni zcela prijemna :)

Nahlásit nevhodný obsah

20912174
The End napsal 10. 4. 2017 v 09.44

Ocelotr2.0: Děkuji za pochopení kámo ;-)
Jo, a taky jsem dostal nápad:
Vezmu manželku do obchoďáku, koupím jí minimálně osm tašek s oblečením, ( což zabere, asi tak čtyři hodiny ) a až se vrátíme domů, mezi tím, co si bude v ložnici, dvě hodiny zkoušet to, co jsem jí koupil, já budu mít čas, zahrát si tajně, alespoň jednu hru, ve které ovládáš holku ;-)

...No, a nebo rozvod ;-)

Editováno: 10. 04. 2017 v 09.48

Nahlásit nevhodný obsah

20876350
Ocelotr2.1 napsal 10. 4. 2017 v 08.03

Hero Of The Injustice: Nemáš to jednoduchý chlape ;-).
Já osobně nesnášim, když se na mě při hraní někdo lepí, nebo když na mě jen čumí, ale proti gustu žádnej dišputát. To s tim hranim za holky je podivný. Já hraju za holky pořád, protože se mi líp kouká na ženskej než na mužskej zadek. "Miláčku nemáš tam nádobí a zdá se mi, že si ještě nedonesla ze sklepa uhlí !"

Editováno: 10. 04. 2017 v 08.05

Nahlásit nevhodný obsah

702226
Rastm4N napsal 9. 4. 2017 v 08.58

red-icius: Škoda, že "Cyberpunk" je od 1988 obchodní značka R. Talsorian Games, kteří pod ní vydali Cyberpunk 2013, Cyberpunk 2020 a Cyberpunk V3. Povšimni si, že všechny tři názvy mají společný rys: cyberpunk. Už dávno je to nejen žánr, ale název konkrétního produktu, na jehož licenci se odkazují a kterou si tím přihlášením chtějí chránit. Rozdíl v těch kauzách je ten, že: A) TES hrám se obecně neříká TES, ale podle přídomku (Oblivion, Skyrim, Daggerfall, Arena), stejně jako se říká "Candy Crush". B) Candy Crush Saga a Elder Scrolls byly už dávno vytvořené a "prodané", když ty kauzy přišly. Navíc nechápu, proč tě to tak rozčiluje, když ty kauzy scrolls a candy žalující nevyhráli, takže tu existuje precedens do budoucna. A vůbec, stejnou tvou logiku bych mohl použít na tvůj poslední argument: Proč ty neprokážeš trochu invence a nevymyslíš si pro svou hru název, který cyberpunk neobsahuje? Zvlášť, když dopředu víš, že je to registrovaná značka.

Nahlásit nevhodný obsah

20809076
red-icius napsal 8. 4. 2017 v 19.34

Rastm4N: škoda, že cyberpunk není konkrétní věc, ale žánr science fiction, což tak nějak bortí logiku registrovat si běžně užívaný slova .. naopak vidím jasnou podobnost s nesmyslnou registrací "saga", "candy" a "scrolls" ... pokud si to Bethke v roce 1983 nezapatentoval, tak měl smůlu .. patentovat to v roce 2011 už je pozdě, pokud to vešlo v obecnou známost..
abych teď prostě nemohl vydat hru, která by nesměla mít v názvu cyberpunk? proč? protože poláci si to řekli? :D to nemá logiku .. ta lenost, když nejste schopni vytvořit název, tak si ukradnete už něco existujícího a přivlastníte si to paragrafem .. :D

Nahlásit nevhodný obsah

702226
Rastm4N napsal 8. 4. 2017 v 18.23

red-icius: To chce číst. Přečti si, co je napsáno o pár scrollů výše. S kauzou Scrolls jsem obeznámen velmi dobře a je tam jeden zásadní rozdíl: Bethesda neměla Elder Scrolls ve vývoji, ale už bylo vydané. To samé pro slovo "Saga". Cyberpunk je ve vývoji a tudíž se investorům nezaplatil. Ten název se navíc nevztahuje jen na jméno, ale na ten svět a herní systémy, ze kterých čerpá. Proto tu licenci kupovali a proto s nimi Mike spolupracuje. Navíc slovo "cyberpunk" je registrováno už v roce 2011 a komerčně známo od roku 1988
https://trademarks.justia.com/852/74/cyberpunk-85274090.html
To slovo tvoří navíc celý název. CoD má taky zaregistrováno "Call of Duty" bez číslice. To jsou zase kauzy, tohleto.

Nahlásit nevhodný obsah

20809076
red-icius napsal 8. 4. 2017 v 17.11

Rastm4N: pokud registrovali slovo "cyberpunk" a ne "cyberpunk 2013", tak ten celej odstave jsi psal zbytecne ..
jinak si nastuduj kauzu Scrolls, budes mit aspon minimalni tuseni, co to znamena .. nebo si precti o "saga" apod..
https://www.forbes.com/sites/erikkain/2014/01/23/can dy-crush-saga-tries-to-crush-the-banner-saga-in-bizarre-trad emark-saga/#759ddd065781

Nahlásit nevhodný obsah

702226
Rastm4N napsal 8. 4. 2017 v 16.08

red-icius: Až na to, že pracují s Mikem Pondsmithem, který v roce 1988 vymyslel nenápadnou pen&paper hru jménem Cyberpunk 2013, na kterou se celý název odkazuje (a jejíž licence byla zakoupena). Měl by sis stěžovat na něj. On totiž ten termín má zaregistrovaný už dávno. Nevidím nic špatného na tom, že chtějí chránit práci v řádu desítek milionů dolarů. Ostatně to v tom článku vysvětlují. Nestalo by se to poprvé, viz. https://www.youtube.com/watch?v=3bxcc3SM_KA
A upřímně budu radši, když si to zaregistrují a doručí stejně čí více kvalitní hru, jako Zaklínač 3, než když je někdo po vydání obsere jen kvůli tomu, že budou chtít nějakému indie vývojáři nechat možnost mít hru s názvem Cyberpunk (který, přiznejme si to, by na tom stejně chtěl parazitovat). Chápu, co chceš říct, ale prostě si myslím, že v jejich případě je to opravdu jen ochrana. Jo, udělat to EA, už bych byl podezřívavější. :-)

Nahlásit nevhodný obsah

702226
Rastm4N napsal 8. 4. 2017 v 15.40

Dom: Strejda Phil: Dom: A přijde mi, že oba mluvíte o tomtéž: hlasité menšině. Já si osobně myslím, že většina hráčů, kteří hry hrají a kupují, si na ně taky musí někde vydělat a nemá čas a po práci ani náladu se někde s někým hádat na internetu. Jenže protože hlas rozumu má rozum a s nikým se nehádá (páč chápe, že někdo může mít i jiný názor), tak po něm na internetu nic nezbývá. Zato nerozumu se všude válí mraky. :-)

Nahlásit nevhodný obsah

20809076
red-icius napsal 8. 4. 2017 v 15.29

pokud chtěli ochránit svou tvrdou práci, tak si měli jméno vymyslet, tohle jsou jen kecy kecy kecy .. prostě registrovat si obecný slovo, to může jen pořádnej h*jzl a není to nic než ukázka síly .. zapoměli sme na Scrolls? co když budu chtít udělat hru "Cyberpunk wizards" nebo "Cyberpunk 1-2-3", to už prostě nepůjde, protože to bude možno, že si to někdo "splete" s jejich hrou .. pěkná prasárna .. to sou věci, který se naprosto nedají dokázat..

Editováno: 8. 04. 2017 v 15.33

Nahlásit nevhodný obsah

20912174
The End napsal 8. 4. 2017 v 11.08

Flois: Nevím, k čemu by bylo na Hrej si něco vymýšlet, když nikdo stejně netuší, kdo jsem, nebo jak vypadám ;-)

Pro info: Mám 4 vlasy, a jednou jsem se počůral při sledování Grimma ;-)

No, jednou...
Vlastně to není tak dávno...

Bylo to v pondělí ;-)

Editováno: 8. 04. 2017 v 12.46

Nahlásit nevhodný obsah

20878494
Flois napsal 8. 4. 2017 v 09.40

Fallen Australian: když tu ctu tvoje komenty. Tak buď si vše vymýšlíš nebo bych te chtěl potkat v reálu :-))

Nahlásit nevhodný obsah

20912174
The End napsal 8. 4. 2017 v 01.10

Cyberpank 2077 bude nejspíš jedna z těch her, ve které se zhostíme ženské postavy a to je pro mně vždy něco, co si musím u manželky zasloužit.
Moje drahá mi totiž zakazuje hrát hry, ve které hraju za holku.
Naštěstí přišla na to a já sám sem jí tím ujistil, že ty holky, zaprvé nejsou hezčí než má Láska, a za druhé...a to je hlavní...neexistují ;-)
A když existují, jsou to jen herečky ;-)
Ale přesto, kdykoliv hraju například Beyond Two Souls, tak se ke mně tak nenápadně lísá. V Zaklínačovy, mi zakázala spát s Yenn a Triss. V Metal Gear Solid 4 Guns Of The Patriots, jsem musel zabít Laughing Beauty a v The Phantom Pain jsem byl přinucen, pořídit Quiet bundu. Jsem šťastný, když se ke mně při hraní tulí, ale je mi líto, že se trápí žárlivostí na postavy z videoher.
A to jsem si musel vyprosit Detroit Become Human.
Ale nebude to jen tak...
Andílek bude při hraní kontrolovat mé emoce,
abych se do androidky Kary
moc nezamiloval ;-)

;-) Ta holka má asi unikátní Love Radar ;-)

Editováno: 8. 04. 2017 v 01.22

Nahlásit nevhodný obsah

20877390
Strejda Phil napsal 8. 4. 2017 v 01.08

Dom: To nevím, ale v diskuzi vídám většinou lidi nad 20, i když hrej.cz má čtenost v tisících(dejme tomu, na facebooku mají desetitisíce liků), to je pravda.
Něco pravdy na tom bude.Za těch 5 let se gaming dostal ještě více do mainstreamu, což také způsobilo úpadek kvality her.Někde jsem viděl graf 9/10 her a rok co rok klesá.Nejvíce 9/10 her bylo na přelomu milénia.Nevzpomínám si teď na zdroj, ale google určitě poslouží.
A když je něco mainstream, člověk musí poslouchat i dotazy od hloupých lidí, dětí a trollů.
Dříve trollové prakticky nebyli.Teď je tu red-icius a Maximuselitus a Wumitai, který také občas potrollí.Největším trollem byl Gabriel, na kterého nerad vzpomínám.
I tak mám ale hrej nejraději.Na zingu záměrně nadhodnocují hry, byla tam kvůli tomu diskuze asi na 1 měsíc a eurogamer zapadl do otřesné subjektivity, recenzí jako překladů britských kolegů a otřesné úpravy.

Nahlásit nevhodný obsah

20896251
Dom napsal 7. 4. 2017 v 23.23

Strejda Phil: Docela by mě zajímalo, jak to vnímají kluci na Hrej a jestli mají pocit, že je to stejné, lepší, nebo horší, než třeba před 5 lety, protože pracují v podstatě se stejnou cílovkou jako já.

Nahlásit nevhodný obsah

20877390
Strejda Phil napsal 7. 4. 2017 v 23.16

Dom: Samozřejmě.Souhlas.Hateři jsou děti ve většině případů, často jsou to i trollové, na hrej jich taky pár je. :)

Nahlásit nevhodný obsah

20896251
Dom napsal 7. 4. 2017 v 23.06

Strejda Phil: Typické pro takhle vychované řvouny je to, že jsou bezmezně agresivní na kohokoliv, kdo se snaží jakkoliv argumentovat a vyjádřit svoje mínění, okamžitě zesměšňují a uráží, nezajímají je fakta a co je nejhorší - dané věci často vůbec nerozumí (jako je tomu i v tomhle případě). Tohle ovšem platí jenom na internetu. Pokud je konfrontuješ v reálu, hned se rozsypou jako domeček z karet a posílají na tebe maminku a tatínka, aby za ně vše vyřídili. Pro pořádek, jsem ročník 83. A pracuju s generací co má dnes 16-20 let (a ne, nejsem učitel, to bych fakt nedal :)

Nahlásit nevhodný obsah

20896251
Dom napsal 7. 4. 2017 v 23.06

Strejda Phil: No, já proti konstruktivní kritice vůbec nic nemám. Byť sám zastávám názor, že kritický má být člověk především k sobě. Ale jak sám víš, tak mezi konstruktivní kritikou a tupým křiklounstvím je dost zásadní rozdíl. A já ti můžu říct, že poměrně značná část současné generace (a to se netýká tvého ročníku) se vyznačuje právě jen tím křikem a dupáním nožičkama. Nevím, možná je to výchovou, kdy se dnes na dítě nesmí sáhnout a musí se mu dovolit vše, protože "je to osobnost přeci".

Nahlásit nevhodný obsah

20877390
Strejda Phil napsal 7. 4. 2017 v 22.29

Dom: Kritizuji hry, aneb jsem "hejtr a řvoun" ve tvém slovníku, ale narodil jsem se v roce 94.
Promiň, ale jakožto zákazník se sebou nenechám vy*ebávat.
Zaplatím 60 euro a chci kvalitní produkt.Představ si svět bez reklamace a kritiky.
Je podle tebe něco takového "ideozločin"? :)
Já naopak vidím, že ti "hateři a řvouni" jsou právě ti, co všechno zbožňují, nechají se nalákat hypem, tudíž jsou duševně neodolní a slabí.Viz. veškeré sociální sítě, především youtube, kde jsou hordy tupých fanoušků, ale i, jak říkáš, hordy hejtrů.
Je dobré uvést, že hater je idiot, v čemž máš pravdu, ale házíš úplně všechny lidi do jednoho pytle.
Abych uvedl, co umím, umím sebeobranu, angličtinu na úrovni C1, nadprůměrný plat, rád dělám sporty pro jednotlivce jako plavání, jízda na kole, apod, umím základní mechaniku a samozřejmě, největším úspěchem je moje přítelkyně, i když se nechci chlubit, ale uvést to, co umím.

Editováno: 7. 04. 2017 v 22.36

Nahlásit nevhodný obsah

20896251
Dom napsal 7. 4. 2017 v 21.56

Kluci na Hrej to nechtějí říct naplno a generalizace je vždycky špatná, ale přijde mi, že hráčská komunita dnes působí jako snůška ufňukaných, nevychovaných, uřvaných a navíc hloupých děcek, kterým není nic dobré. Co je horší, v reálném světě tyhle mileniální hateři a řvouni NIC neumí a ze všeho se hned sesypou. Čest výjimkám, jsou, ale je jich čím dál méně.

Nahlásit nevhodný obsah