Zaklínač 2

30. březen 2010 00:52 / Dalibor Franta / Preview / Diskuze (29)

Související články

Diskuze

Tvůj komentář

Pro přidávání příspěvků do diskuzí se prosím přihlašte!
20841697
FeliX_the_Cat napsal 8. 4. 2010 v 12.49

gib.rennis:

A když už se teda tomuhle věnuji více, než jsem vůbec původně chtěl a zasypávám to tady příspěvkama, tak zareaguji i na to parodování celé situace. :) Ne, že by se mě to nějak dotklo, ale prostě k tomu mám co říci.

Jo... zasměju se tomu taky, když to podáte takhle barvitě. Ovšem, Hrej si já zařazuji do kategorie LEVEL, který je tady ještě mnohem déle. A já si pamatuju jeho kvality dost dobře, on je měl. Ale to bylo taky tím, že se autoři spoléhali hlavně na sebe a opravdu se po všem pátrali.
Hele, já jako "nenovinář, nerecenzent" se dokážu dostat k plno informacím. I podpultovým. (Jako, proč zmizely bannery GAME z těchto stránek, proč 2K Czech odložilo Mafii II a jak to vidí samotní vývojáři - co je trápí. Ale když si tady pročítám zprávy na těchto stránkách a koukám, že vašim zdrojem je Eurogamer a další webové informační portály, tak je to přinejmenším zvláštní... nemyslíte?

Jaká je tedy celá práce? Obhlídnout cizí práci a přepsat nebo přeložit? Rád si to poslechnu. Zajímá mě to.

Nahlásit nevhodný obsah

20841697
FeliX_the_Cat napsal 8. 4. 2010 v 12.16

(Problém s odpovědí pro autora vyřešen... beru zpět své tvrzení v postu. Autor se mi ozval znova, nechtěl se vyhnout bylo tam jen drobne nedorozumění a asi chybka)

Nahlásit nevhodný obsah

20841697
FeliX_the_Cat napsal 8. 4. 2010 v 10.43

Deadmann:

Možná jste se nespletl, i když nemám páru v čem by jste se měl plést, ale já se spletl tak tochu ve Vás - sleduji. Bohužel myšleno ve špatném. Hádám, že jste jeden ze zarytých psů obranářů nebo dokonce dobrý známý autora. Vám nešlo o diskuzi, že ne? Mě ale nerozhodíte, jak jsem říkal, tak nemám potřebu se po někom vozit. :)

Autor mi také napsal, bohužel, jako host acc., abych mu nemohl odpovědět zpět a sem to psát nebudu - nechci, je to soukromá věc mezi náma.

A záměna Glorfindela a Arwen... no, je to tak. Ale těchto věcí bylo napříč filmem moc a moc. Zajímalo by mě, jak by vypadala ta pasáž, kdyby byla podle knihy. Tedy Glorfindel ve střetu pošle Froda na svém koni přes řeku, jako návnadu, a poté společně s Chodcem a pulčíky naženou Devítku do řeky... kde je smete mohutná vlna v podobě koní, kterou společnou silou vyvolají Elrond s Gandalfem.

Pro diváka tolik informací, že ten průměrný by se v tom ztratil. Už tak se první díl triologie líbil nejméně, proto, že tam byla spousta informací a byl více výpravný než akční. A taky dlouhý. A to tam chyběly celé kapitoly - jako třeba Tom Bombandil. Film je bohužel dost omezené médiu. Já bych 20 hodin(možná i více) Pána prstenů ocenil. Ale, kdo další ještě?

Jak jsem psal, těšili jsme se, nevím zda jsem slintal... a byli jsme za něj rádi. To je celé.

Diskuze nad PP sem ale nepatří, jsou trošičku off.

Forkys:

Ale nebavíme se o žádné špionáži. Pochopitelně by šlo celý princip tvoření článku rozdělit. Oficiální prezentace. To co dostane z vývojářů a producentů navíc. Nějaké ty zákulisní informace. O čem se mluví. (novináři si své informátory chrání) A je na pisálkovi, aby určil, co by zveřejnit mohl a co ne. Je mi jasné, že je to balancování na hraně. Není košér recenzovat hry ještě před vydáním - jak se to teď povedlo tiscaliGames. Sestřelili Prison Break a Cenega hned couvla.

Chápu, že vývojářská studia nemají ráda úniky informací, ale nevyhnou se tomu. Lidi chtějí být informováni. Rádi by věděli. Tohle je prostě úděl sdělovacích prostředků.

Například tento článek mohl jít v informacích daleko dál. Jen to, že Andrej Sapkowski spolupracoval na jedničce (scénářem) a vrámci dvojky se o něm moc nemluví, je kapitola sama pro sebe. Ale tou prací a chutí se autor odliší od těch ostatních autorů, kteří psali všichni ze stejného zdroje. Propagandy CD Projektu.

A o tom to je.

To, jak se s titulem The Witcher popasuje CD Projekt Red, je teď scestné. Já, z mě dostupných informací, nemám dobrý pocit, ale počkám si až na dílko, abych si mohl dát všecny souvislosti dohromady. A pak si řekl... zvládli to a nebo... ach jo. Ale, jak vyorali se Sapkowskim, za to mé uznání rozhodně nemají.

Hezký den.

Nahlásit nevhodný obsah

20842199
Deadmann napsal 8. 4. 2010 v 01.26

No své jsem ti už řekl. A že rád mluvíš, to si teď všímám docela. Odstavec o ničem a na konci zmínka o PP jak jsem ji čekal. Arwen už opět vyjíždí z Roklinky na svém oři a Glorfindel čumí jak vyvoraná myš. Nespletl jsem se ani trochu. Pěkný den přeji.

Nahlásit nevhodný obsah

3586420
Forkys napsal 6. 4. 2010 v 22.23

Oni ti vývojáři o tom nesmí do určitý doby mluvit. Až ta doba pomine tak můžou mluvit jen o nečem. A oni se toho i celkem drží. Nejsem si jistej že to tak někde jinde funguje, že napíšou nějakýmu neznámému designerovy v rockstar a on jim hned rekne nový info o GTA5. I kdyby to byly kamarádi. Z toho by ten hlavní šéf asi nebyl moc šťastnej, a bůh ví co by udělal tomu neznámímu týpkovy.

Nahlásit nevhodný obsah

20815287
gib.rennis napsal 6. 4. 2010 v 18.11

Mas uplnou pravdu Felixi. Ja se sam divim, ze za tech kolik... sest let co hrej funguje(?) jeste nemaji svoje lidi ve vsech vyvojarskych studiich na svete. Je to fakt vostuda, ze si tady neprectu zakulisni info o GTA 5 od nakyho jejich kamose v Rockstaru a jako prvni nevim zpravy o Xboxu slim, ktery jim pod pultikem poslal placeny agent z Microsoftu. Clovek by fakt cekal, ze tenhle giganticky cesky herni portal bude mit ve svete trochu jmeno a Petera Molyneuxe prinejmensim na vyplatni pasce jako externiho krtka v Lionhead studios.

Proste ostuda.

Nahlásit nevhodný obsah

20841697
FeliX_the_Cat napsal 6. 4. 2010 v 17.30

To je ale taky jiný příběh...

Nahlásit nevhodný obsah

20841697
FeliX_the_Cat napsal 6. 4. 2010 v 17.30

Forkys:

To je fakt, to bych docela i chápal. Vím, že to není snadné. Udělali jsme si svět veskrze prostý. Důležité jsou peníze a známosti. Pokud jsou prachy, tak si můžou dovolit i nějakou tu expedici - minimálně na E3, což je pro "přední" český časopis téměř jasná věc. (Nevím, zda je tedy stále přední.)

Pokud jsou ty známosti, tak se dá získat exkluzivita a informace podpultové.

Člověk by od LEVELu (Hrej.cz) očekával, že za tu dobu už má spousty známostí, které může využít a může nám pečivo servírovat teplé. Dobře mířený email, taky může vytáhnout informace. (Jak myslíte, že dělají hudební časopisy rozhovory a získávají zajímavé informace) Oficiální tiskovky by měly být jen základ - odrazový můstek.

V ČR to ale funguje dost podivně. Jedni si přeloží oficiální zprávy (kde vývojář vychvaluje svůj výtvor) a z toho uplácají článek. A druhá půlka si přečte český článek, přepíše ho, a prezentuje za vlastní. To je celé.

Nahlásit nevhodný obsah

3586420
Forkys napsal 6. 4. 2010 v 14.59

FeliX_the_Cat: Oni nemůžou mít víc informací než to co vývojáři prohásej, nebo to co se někde prokecne. Nemyslim si, že jezděj přímo k vývojářům a koukaj jim přez ramena co to tam vlastně kutěj.

Nahlásit nevhodný obsah

20841697
FeliX_the_Cat napsal 6. 4. 2010 v 14.11

Deadmanne...

právě, že ne. Bohužel nechápeš smysl kritiky. Smysl toho pomyslného zrcadla. Nebo toho, proč jsem to celé sepsal. A než se začneš zase čertit, tak mě to nech všechno doříct.

Příjdu ti, jako někdo, kdo si přichází vždy po práci leštit ego na nebohých autorech? Já doufám, že ne. Já chodil vždy za informacema a zajímavostma - chodil. Po někom se vozit nemám skutečně zapotřebí. Jediný problém je, že jsem docela upovídaný a když začnu, tak mluvím. Ne, že bych chtěl poučovat, ale píšu co mám na jazyku... a rád vysvětluju a mluvím o zajímavostech, které znám.

Ono je potřeba do té jámy lvové občas vstoupit. Já tušil, že se nějací lidé ozvou se zápornou reakcí. Ti s nesouhlasem a kritici už tady většinou nejsou. (většina lidí ani nemá sílu napsat a řeší to jinak... hledáním jiného informátora) Takhle, vždy budou útočníci a obránci... a čím méně sem bude chodit lidí, tím více bude těch obránců - takové to tvrdé jádro. To se nemění. Ovšem. Pokud si autor tohoto článku něco z této diskuze odnese, tak budu jedině rád a budu se těšit na kvalitnější články.

Zaklínač II je zrovna téma velice pestré, protože Sapkowski a CD projekt Red nejsou úplně zadobře. Já slyšel, že spisovatel už nechce nikomu dát licenci. (proto mě jednou zaskočila kratičká zpráva, že má licenci už i Holywood, ale možná to byla jen kachna.)

Ale jo, Vám stačí jen strohé info, které je na každém céčkovém nebo déčkovém webu. Kde autoři okopírujou dostupné informace a tím to končí. Ne nadarmo se říká, že čím je pisálek znalejší, tím je dílko kvalitnější.

Do kritiky na tomhle komunitním webu jsem se pustil asi dvakrát za svůj čas tady. Jednou mě nadzvedly neustále desítky všem hrám (pak to známkování rovou můžete zrušit, psal jsem)

Nicméně. Až začneš brát realitu, jaká je... a setkáš se se skutečnou kritikou, která bolí a zoceluje, tak možná pochopíš, jaký má význam. Zvláště v tomhle odvětví.

Kdybych chtěl opravdu kritizovat, tak se do toho obuju daleko více a pustím se i do CD Projektu a to je mám docela rád, mrzelo mě, když jim na české scéně podrazili nohy. Klidně bych se i podepsal za pád někoho jiného, třeba Cenegy.

Bohužel u dílek takového kalibru je opravdu potřeba vědět minimálně o čem mluvím. To, že se recenze a články připravují s láskou a skutečnou připraveností už bohužel zdegenerovalo. To je ale jiný příběh. Návštěvnost Hrej.cz dost klesla. JRC se například nedohodlo na reklamách, protože z nich neměli žádný zisk. Proč tedy platit stejnou částku, jako Bonuswebu, když je výsledek u JRC nulový. Kritizuje se obsahová stránka Levelu (potažmo Hrej), kvalita i systém hodnocení. Ale pokud cítíte, že je všechno v pořádku, tak nejlepší lék na provokatéry a kritiky je... ignorace. Kolega mi říkal, že JRC hledá/hledalo partnera - herní magazín, alespoň jsem se to doslechl. Chystají se nové stránky a nový systém. Mluvilo se i o Hrej.

No nic. Pak bude ale pozdě na nápravu, když se jednou ohlídnete a dojdou peníze a podpora. ;)

Jinak, ohledně Pána prstenů... daleko dřív jsem ho četl, takže film jsem vcelku očekával a těšil se. A pokud si dobře vzpomínám, tak na první díl trilogie jsme si zašli s kamarádem a byli jsme nadšení. Kamarád mě neustále zahrnoval poznatky. Tenkrát. PP na svou dobo strhnul dost efektama... a my Tolkienovci jsme museli odpustit, když se do filmu nevešlo všechno a některé věci zjednodšili, aby je ostatní pochopili. :)

Fajn den přeji.

Nahlásit nevhodný obsah

20842199
Deadmann napsal 3. 4. 2010 v 23.00

Jako on to třeba myslel dobře, ale jeho přístup je hodně nechutnej a takový poučující lidi jsou fakt dementi většinou..
Jinak v Lotrovi filmech byla taky miliarda kravin, ale vsadim se, že Felix je ten první, co seděl v kině a slintal si tehdy na košili blahem

Nahlásit nevhodný obsah

20836242
Armstrogg napsal 3. 4. 2010 v 21.58

No mě ke knize dostala hra, chtěl jsem si ujasnit některé věci. A děkuji Felixovi za tu informaci s Geraltovou zkouškou trav. Tu jsem jaksi přehlédl. Jinak gameplay http://www.pcgames.de/The-Witcher-2-Ass…

Editováno: 3. 04. 2010 v 22.01

Nahlásit nevhodný obsah

20842199
Deadmann napsal 3. 4. 2010 v 16.28

aby ses náhodou neposral, ne každej musí číst celýho Sapkowskiho, aby mohl napsat preview ke hře.. Já sice četl celou ságu, ale nebudu si tu hrát na 13 letýho školáčka, abych poučoval kluky, který píšou o počítačový hře. Tys taky nečetl všechny komiksy spider-mana, ale hru sis zahrál co.. Trochu soudnosti???

Nahlásit nevhodný obsah

20841697
FeliX_the_Cat napsal 3. 4. 2010 v 14.22

... jinak článek je vcelku hezky napsaný a četl se svižně. Dojem kazila jen neznalost námětu a možná tam mohlo být více zajímavostí. Respektive, informace nové... ne jen to, co seženu na každé druhé stránce nebo z oficiálních prohlašení vývojářů.

Hezký den.

Nahlásit nevhodný obsah

20841697
FeliX_the_Cat napsal 3. 4. 2010 v 14.12

Bohužel autor neví o dílu pana Sapkowskiho nic - vsadím se, že celé jeho pojetí se odráží jen od pocitu z prvního dílu počítačové hry. Doporučil bych mu, aby si vyhlédnul nějaký fantasy festival, který Andrej Sapkowski navštíví... dřívě jezdil velice rád a měl jsem tu možnost se s ním střetnout.
Nebo by mohl vzít do ruky alespoň jednu z povídkových knih... případně přečíst celý román. Dozvěděl by se toho dost, třeba by věděl... že Geraltovi přezdívají Gwynbleidd (což ve starší mluvě - jazyku elfů, znamená Bílý vlk.) - mimochodem, dá se to i vygooglit.

Nebo... věděl by, co je to zkouška Trav. Vlastně, podle reakcí, které si pročítám, by se mělo vrátit k pramenům více lidí. Určitě si tím neuškodí.

Zkouška Trav, jen pro Vaší informaci, je proces, kdy je tělo adepta napouštěno jedy, aby si vypěstovalo imunitu. To společně s tvrdým výcvikem mělo za následek, že celý proces přežili maximálně dva adepti z deseti. Navíc, je zkouška Trav přísně tajnou záležitostí. V nepovolaných rukou se rovná vždy smrti adepta. V knihách tuhle procedůru ovládal tuším jenom Vesemir - v té době už nejstarší ze Zaklínačů. Mágové se to tajemství snažili získat, Triss Ranancul se mnohokrát snažila z Vesemira dostat informace, aby Zaklínačům více porozuměli, ale neúspěšně.

Po proměně adept vždy přišel o potenci, veškeré lidské emoce a stal se imuní vůči jedům - takže je jasné, že běžné nemoci na něj taky neměly vliv.
Ty hadí oči (nebo zmijí, či kočičí - ve výsledku to má stejný význam) jsou důsledkem užití lektvaru. Proč? Ty zaklínačské lektvary jsou pro běžnou bytost smrtelně jedovaté. Proto zaklínači museli projít zkouškou Trav. I tak, ale požití lektvaru mělo vedlejší účinky, které se podepisovaly na těle a ty se staly odstrašením od tohoto řemesla. Ty hadí oči, barva kůže, vystupující jizvy... atd. Lektvarů bylo dost, některé zvětšovaly rychlost, jiné smysly apod.

Pokud jde o Geralta, tak nikdy celou zkoušku nedokončil. Byl těžce raněný a bylo jisté, že by to nezvládnul do konce. Byl nakonec ušetřen smrti. To znamená, že narozdíl od svých druhů... on jediný nepřišel o emoce. Zkouška trav nebyla už nikdy dovršena.
Ale, on se ty pocity snažil sám neustále potlačovat. Přesto byl jiný.

Mimo jiné u něj došlo i k zajímavé mutaci. Vybělení vlasů. Odtud ta přezdívka... bílý vlk.

Jak tak koukám na informace od autora článku... tak už v nich se hrozím, co s tímto tématem udělají. Protože například... zaklínač neovládá magii. Umí jen pár znamení, což je adaptace runových kouzel a jsou doprovázené vždy specifickou skladbou prstového znaku. V porovnání s magií čarodějů... je to směšná loužička vedle rozlehlého moře. A Zaklínač je taky vázán kodexem, který musí ctít.

Pan Sapkowski mluvil o tom, jak ho zklamal film, seriál a nakonec i počítačová hra, i když byl ze začátku ze hry nadšený (narozdíl od seriálu, kde ho jenom vykradli) a do práce i zapálený. Byl dokonce pozván, jako odborný poradce a scénář byla jeho práce. Ovšem... v několika věcech ho obešli, což on osobně dost kritizoval. Prostě tam nasekali už v jedničce několik blbostí a dvojka...no... buď to bude obludnost. Nebo se omluvím.

S pozdravem...
a doporučuju hlavně knihy, je to velice dobrý zážitek. ;)

F.

Nahlásit nevhodný obsah

20837014
YouAreEmpty napsal 3. 4. 2010 v 02.45

zumpar1234: Zady nejde moc o engine, ale o fámu že se zmíňka o Zaklínači 2 oběvila na stránkách Bioware.

Nahlásit nevhodný obsah

20840713
MaxSkach napsal 3. 4. 2010 v 00.49

Geralt z Rivie je Bílý Vlk, nikoli Šedý Vlk, kdyžtak si to u toho obrázku opravte.

Nahlásit nevhodný obsah

16453627
Tu.so napsal 2. 4. 2010 v 14.53

Nelibi se mi cop..ten preziju...ale ty oci ?? Humus...zaklinac bez zmijich (ne kocicch, i kdyz to je stejny) oci neni ono. Ty navic nemel jenom po vypiti elixiru...dusledek mutace.

Nahlásit nevhodný obsah

3178036
Joseph napsal 1. 4. 2010 v 17.56

Těším se moc,a jestli bude Geralt vypadat nakonec takhle http://img51.imageshack.us/img51/189/ge… tak paráda:-)

Nahlásit nevhodný obsah

20822754
zumpar1234 napsal 1. 4. 2010 v 16.17

YouAreEmpty: Ano Zaklinač použival Engine od Bioware Aurora. CD Projekt ho dosť modifikoval, upravil a vylepšil. Zaklinač 2 puživa už iný engine aj ked si myslim že to bude v jadre stale ten starý Aurora engine ktorý je už ale do takej miery upravený že ho autori uvadzaju ako vlastny engine. Pokial ste pozerali bonusove videa pri Zaklinač RE tak istotne viete o com rozprava, tie upravy v tom Bioware aurora engine boli fakt kulervouci :)

V uniknutom videu vyzera ten Zaklinač 2 fakt vyľmi dobre:) dalsi titul ktory preverý naš HW :)

Editováno: 1. 04. 2010 v 16.18

Nahlásit nevhodný obsah

20824478
Suli81 napsal 1. 4. 2010 v 01.48

petr.krespe (seznam.cz):
Tie "kočičí oči" mal po vypiti elixíru.

A ten jeho novy vzhľad sa mi absolutne nepači, v 1 bol perfektny,
a k tomu komentu pod obrázkom - Gwynbleydd = Bílý vlk nie šedy.

Editováno: 1. 04. 2010 v 01.53

Nahlásit nevhodný obsah

20837014
YouAreEmpty napsal 31. 3. 2010 v 14.10

Pokuď já vím, tak zaklínač používal engine Bioware(stejný jako v Dragon Age) a to je vše, Zaklínač 2 je vyvíjen na jiným enginu a společností CDProjekt Red(v polsku) jako jednička. Je tudíž asi nesmyslné že o hře bude zmínka na stránkách Bioware, sám jsem se koukal a nic takového tam není.

Nahlásit nevhodný obsah

20815287
gib.rennis napsal 31. 3. 2010 v 13.50

toneno (email.cz): A co ma Bioware spoleynho se Zaklinacem?

Nahlásit nevhodný obsah

20825063
toneno napsal 31. 3. 2010 v 13.03

Na stránkách Bioware je napsáno že vzhled Geralta není finální a bude se ještě upravovat.

Nahlásit nevhodný obsah

10201314
DIZZY1559 napsal 30. 3. 2010 v 21.35

Teď vypadá Geralt tak nějak mladší....neříkám že je to hnusný....ale předtím vypadal teda líp.... ;)

Nahlásit nevhodný obsah

20812731
djs0007 napsal 30. 3. 2010 v 21.32

Už aby to bylo. Bohužel na pc to už asi nerozjedu, tak doufám, že to konečně vydají i na PSko...

Nahlásit nevhodný obsah

20836242
Armstrogg napsal 30. 3. 2010 v 18.35

Proč Geraltovi upravily obličej předtím vypadal drsněji. No a ta ůprava jeho očí tomu chybí sice si nepamatuju že by ve knize bylo že má kočičí oči ale chybí to tomu. Doufám že to do tý doby dodělaj a upraví ten system aby Geralt mohl používat dýku a meč najednou. Divný je to že stříbrný řetěz byl ve hře v ukázce ale do hry ho nevložily.

Editováno: 30. 03. 2010 v 19.05

Nahlásit nevhodný obsah

4765240
Taan-Stari napsal 30. 3. 2010 v 15.13

Se nám za ten měsíc trochu opálil, ne?

Nahlásit nevhodný obsah

The Witcher 2: Assassins of Kings

  • Výrobce: CD Projekt RED Studio
  • Vydavatel: CD Projekt
  • Žánr: Akční RPG
  • Datum vydání: 17. 05. 2011