Trh už neroste, protože chybí hry pro děti

10. říjen 2016 14:14 / David Plecháček / Novinky / Diskuze (6)

Amazon je na britském trhu dominantním obchodníkem s videoherním zbožím. Mezi artikly, které nabízí, se řadí jak konzole, tak pochopitelně i hry. Z tohoto hlediska by rád prodal obojího co nejvíce, ale podle šéfa oddělení her a softwaru Russella Jonese se nacházíme v začarovaném kruhu, ve kterém je konzolový trh nasycený.

Rok 2016 je z hlediska prodejů náročný. Celkové prodeje klesají, protože doznívá stará generace konzolí a velikost komunity té nové zase o tolik neroste. „Na starou generaci tento rok nic nevyšlo. Vyšla FIFA, vyšly Lego hry, a to je vše.  Ale stále nevidíme, že bychom přešli na další generaci, která by byla stejně zvučná a měla stejně velkou uživatelskou základnu jako ta minulá,“ říká Jones.

Je nasnadě předpokládat, že s tím něco udělá Xbox One S a PS4 Slim, na druhou stranu celý rok to nezachrání. Podle Jonese je samozřejmě důležité, aby toto odvětví průmyslu rostlo, nicméně neděje se tomu tak v dostatečné míře. Abychom se dopídili odpovědi na otázku, proč tomu tak je, vezměme si jako ukázku chystané konzole PS4 Pro a Project Scorpio.

Obě dvě konzole totiž cílí na hardcore hráče. To je samozřejmě v pořádku, ale tak početnou základnu minulé generace nečinili jejich zástupci, nýbrž lidé ze zcela opačného spektra - rodiče s malými dětmi. A přiznejme si, že tato generace pro ně není. „(Změnit to) to je výzva pro celý průmysl,“ přiznává Jones.

„Samozřejmě tu v první řadě musí být obsah (pro rodiče s dětmi). Ratchet & Clank zaznamenal fenomenální úspěch. Reakce na remastery Crashe Bandicoota na E3 byly obrovské, i tato kolekce si povede v prodejích dobře. Fakt, že je Crash i ve Skylanders napomůže tomu, aby se i tato hra dobře prodávala. Prodeje Lego Dimensions jsou solidní. Do této kategorie ještě můžeme zařadit nějaké hry, které nemají PEGI rating 16+,“ dodává Jones.

Ale které - relativně nové - hry to vlastně jsou? Jones zmiňuje pouze jednu, ale za to pekelně úspěšnou. Overwatch. „Overwatch je fenomenální hra, Blizzard udělal skvělou práci, ale část úspěchu je i to, že má PEGI hodnocení 12.“ Díky takovým hrám, které mohou hrát i menší děti, si pak rodiče řeknou, že se konzole vyplatí. „Pro konzole je to vážně tahák,“ říká Jones. „Takové hry přesně potřebujeme, aby se jejich základna ještě rozšířila.“

Možná vás ale napadá jiná společnost, která je dětem nakloněnější. Nintendo. Právě k němu se rodiče často obrací, aby si jejich dítka mohla hrát. „Nintendo je pro rodiny útočištěm,“ říká Jones. „Chybí nám tu konzole, která by byla takto zaměřená. Doufám, že NX bude takový produkt, se kterým si rodiny budeme moci asociovat,“ dodává závěrem. 

Zdroj: MCV UK

Diskuze

Tvůj komentář

Pro přidávání příspěvků do diskuzí se prosím přihlašte!
14538225
DJBlack napsal 11. 10. 2016 v 02.47

No, brácha už skoro měsíc dává přednost mobilu, protože na PS4 nemá co hrát...
(LBP, Unravel, Tearaway, Unmechanical, Journey, Trine)

Editováno: 11. 10. 2016 v 02.51

Nahlásit nevhodný obsah

13767209
leco77 napsal 10. 10. 2016 v 22.00

Asi má pravdu, ale na druhou stranu to je výhoda jen pro obchody. Mě je jedno, že děti nekupují konzole a že tam pro ně nevychází hry. Osobně mě takové hry nechybí a nezajímají mě...

na druhou stranu když vidím ty dnešní děti, jak jsou schopné sledovat youtubery a hrát hry na tabletu a mobilu... dnešní děti snad zažívají nejhorší možné období "zábavy", co kdy děti mohly prožívat :D ale ono zase přijde něco, co tohle změní, akorát tato generace dětí je bohužel ztracená :D

Nahlásit nevhodný obsah

20853654
RuThaN napsal 10. 10. 2016 v 21.21

Maj pravdu a jeste by ty detsky hry meli lokalizovat, jinak to nebude fungovat.

Nahlásit nevhodný obsah

20894901
Beranir napsal 10. 10. 2016 v 17.26

robi.zou: tak tak, ono to vypadá že trh rostl spolu s hráčema, ti co hráli toho crashe atd ted chtějí hrát dark souls a zaklínače, ale to že jim zatím dorostla uplně nová generace která by si taky takovou plošinovku užila to už jim nedochází, navíc teda ta naše generace jim to taky moc neulehčuje tím že se každé byt jen barevnější hře vysmívá, to už pak i ti mladší začnou chytat tyhle tiky, že přece oni nebudou hrát hru pro dětičky. Prostě je to víc faktorů dohromady a výsledek je smutnej tak smutnej, co já bych dal za novýho spyra, plnohodnotnýho ne skylanders s vosmi podstavcema a dvaceti soškama, nebo toho Jacka a Dextera ahh jo no.

Nahlásit nevhodný obsah

20878016
robi.zou napsal 10. 10. 2016 v 16.46

Beranir- Je to tak Jack a Dexter, Crash Bandicoot, Ratchet a clank jsou super pecky a tyto hry vždy prodávali psko jako takové. Myslím si, že dokud nebudou vycházet takové to hry, tak se trh do příštího next genu moc nepohne. Ještě tady máme spoustu dosluhujících playstationu 2 a tam bylo skákaček. Na bazarech je o Ps2ku velký zájem. I když vlastním xbox one i ps4ku, tak v regálu má své místo i stařičká ps2ka. To byla má doposud nej konzole. U ps3ky to šlo, ale u ps4ky to jde pomalu z kopce.

Editováno: 10. 10. 2016 v 16.49

Nahlásit nevhodný obsah

20894901
Beranir napsal 10. 10. 2016 v 14.46

pod to se můžu podepsat, vemte si první generaci playstationa, to byli skákačky plošinovky, bugs bunny, zaltá éra crashe spyra jack a dexter a ted pokud se hra jen opováží použít jinou barevnou paletu než jsou odstíny šedé tak je to odpad pro dětičky, ale to že tam rozřízenete deset lidí za pět vteřin takže to asi pro děti nebude, to jim nedochází a tak se všichni kidi uchylujou k fpskám a podobným multiplayer hrám kde "kazí" herní zážitek dospělejším, přitom co jinýho maj hrát

Nahlásit nevhodný obsah