S.T.A.L.K.E.R.: Lost Alpha je hotov

2. květen 2017 17:37 / konfrst.jan@gmail.com / Novinky / Diskuze (17)

V roce 2007 vyšla na PC zajímavá FPS S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl, jež byla zasazena do atraktivního prostředí katastrofou stiženého okolí jaderné elektrárny Černobyl. A pokud jste byli svědky jejího původního oznámení, tak si jistě vzpomenete i na kontroverzi způsobenou rozdílem mezi prvně prezentovanou podobou hry a její finální verzí.

Tehdy navíc nešlo o prosté změny v grafické podobě hry, ale dokonce v jejím návrhu, v designu i v tom, co výsledný produkt uměl. A jistě netřeba podotýkat, že konečná podoba hry byla nakonec o něco chudší. Po těch letech se nebudeme zabývat tím, co se tehdy pokazilo a proč, ale můžeme si nyní konečně posvítit na fanouškovský projekt jménem Lost Alpha, ve kterém hru do její původně zamýšlené finální podoby dotáhli sami hráči.

Deset let poté můžete tedy naskočit do světa takového, jaký měl vyjít již před rovnou dekádou. První verze této modifikace přitom vyšla již v roce 2014, tehdy však nešlo o příliš vyladěný produkt a hra obsahovala řadu chyb. Sám se pamatuji, kterak jsem se tehdy pokoušel o její recenzi, pro nefunkční uložené pozice a pro řadu dalších zážitek zcela ničících chyb jsem však tuto snahu po nějaké době vzdal a musel titul nechat dozrát.

To se nyní stalo a na ModDB zamířila verze s přízviskem Developer’s Cut, která již slibuje mít vše podstatné v sobě a jež je tedy zakončením jednoho dlouholetého vývoje. Plody této práce vám může představit přiložený trailer, který odhaluje řadu novinek i prvků, jež již přinesl nehotový build z roku 2014. Spatřit ale také lze řadu prvků, které autoři do hry přenesli z pokračování Call of Pripyat. Tak jako tak, modifikaci lze stahovat zde, je však zapotřebí dávat pozor ohledně verze, tvůrci však v dohledné době slibují vydat jednotný instalační soubor, který již bude obsahovat vše potřebné.

Zdroj: Rock, Paper, Shotgun, ModDB

Diskuze

Tvůj komentář

Pro přidávání příspěvků do diskuzí se prosím přihlašte!
20917194
ronmis32 napsal 10. 6. 2017 v 13.14

Úplně v pohodě hratelný a to jsem hrál starší verzi lost alpha 1.3003 (s perfektními CZ titulky). Teď je už verze 1.4002 - zatím CZ titulky nejsou a jestli fungují staré nevím. Ano hra je zdarma. Kdo má problémy typu nejde nabíjet tak je třeba dát náboje za opasek. Jinak když nevíte jak splnit úkol jsou video návody na YT. Takhle měly vypadat mapy v původní hře. Je rok 2017 a lepší grafiku jsem ve hře neviděl ale chce to holt GTX 1070 a i5 nebo i7 CPU.

Nahlásit nevhodný obsah

20814464
Pidalin napsal 14. 5. 2017 v 01.09

PS: Po pár hodinách hraní - nestahujete to a nehrajte to, je to ztráta času, hra je furt v nehratelnym zabugovanym stavu, neustále to padá při každý příležitosti a je tam strašně bugů, fakt je to ztráta času to v tomhle stavu hrát, pochybuju že tu hru někdy dotáhnout do finálního stavu, prostě na to evidentně nemaj, je to banda amatérů, neměli na to vuec sahat, akorát zničily skvělý 3 hry na který mam dobrý vzpomínky.

Nahlásit nevhodný obsah

20814464
Pidalin napsal 3. 5. 2017 v 18.16

Pokud nemáte hodně nabušený PC, tak to ani nestahujte. Teď v tý director's cut verzi neni moc možností jak zvýšit FPS, ona hra je optimalizovaná dobře, běžně mam třeba 100 FPS na plný detajly, ale pak jsou místa kde to padne na 30 a nejde s tim nic udělat. Pomůže zakázat stíny nebe a slunce, ale tim ta grafika přijde o veškerou atmosféru, myslim že to pak vypadá hůř než původní stalker, takže se to prostě vypnout nedá.
Jo a po každym zásadnim nastavení grafiky je potřeba restartovat hru aby se to opravdu projevilo, to je hrozná pakárna.

Nahlásit nevhodný obsah

20878640
madPav3L napsal 3. 5. 2017 v 17.48

Pro info, na stažení je to 9,6 GB dat a po nainstalování to má cca 24 GB.

Nahlásit nevhodný obsah

20872817
stul.drabik napsal 3. 5. 2017 v 15.41

Ten černobyl ještě mám ale,na novém Pc to už nerozjedu.

Nahlásit nevhodný obsah

20878640
madPav3L napsal 3. 5. 2017 v 15.33

Corvus von Corax: Je to jako samostatná hra, žádnou původní STALKER hru k tomu nepotřebuješ, stačí jen stáhnout z moddb, nainstalovat a můžeš hrát.

Nahlásit nevhodný obsah

20847380
Mitsurugi napsal 3. 5. 2017 v 12.41

Corvus von Corax: Pokud to funguje jako většina ostatních podobných modů, tak to vlastně "přemaže" původní hru. Pochybuju, že to bude fungovat jako standalone datadisk.

Nahlásit nevhodný obsah

20814464
Pidalin napsal 3. 5. 2017 v 12.11

TomKQT: Je tam cyklus den/noc a mluvim samozřejmě o herních hodinách, ne o reálnejch hodinách. Když se ve hře nenapiju asi 6 hodin tak začnu umírat, teď nevim kolik je to v reálnym čase, ale musim chlastat ve hře furt a pití stojí nehorázný prachy, když už musim denně vypít asi 5 litrů abych neumřel, tak by měli do hry dát i čůrání.
Když se přes příkaz na posun času přesunu z 8 hodin ráno třeba na 8 večer tak se objeví jenom nápis že jsem mrtvej. :-D Tohle je fakt přehnaný.

Nahlásit nevhodný obsah

20792015
TomKQT napsal 3. 5. 2017 v 12.05

Pidalin: Aha takhle, už to chápu :) To je ale normální, ve hrách bývá čas zrychlený. STALKER jsem nehrál - je tam i cyklus den/noc? Pokud ano tak taky určitě netrvá 24 herních hodin.

Nahlásit nevhodný obsah

20860885
Corvus von Corax napsal 3. 5. 2017 v 11.23

Jak tyhle mody fungují? To se zcela samostatně nějak stáhne a nainstaluje jako hra stojící sama o sobě? Nebo se nějak implementuje na původní hru? Stalkera (původního) mám 2x na originálním DVD... Mody abslutně nepoužívám (kromě Falloutu/Xcom, ale na to je přímo mod launcher z Nexusu). Díky za info!

Nahlásit nevhodný obsah

20814464
Pidalin napsal 3. 5. 2017 v 09.07

TomKQT: Po pár hodinách ve hře umřu, tohle jsem myslel ale v reálu. :-) Hra se snaží o pseudorealismus, ale přitom je to uplně směšný.
IamShyNotScared: Namátkou si vybavuju například úkol co jsem dostal někde u barmana, nebo tam někde, jako odměna měl bejt bubnovej granátomet, ale nešlo si ho vyzvednout, místo hlášky že jsem dokončil úkol byly v tom rozhovoru jenom klikiháky a nešlo na to ani kliknout, možná že hra by dohrát šla, ten hlavní příběh, ale když jsem vídal takovýhle věci, tak jsem neměl chuť plejtvat svym časem na něco co nefunguje, to bylo myslim ještě ve verzi 1.3002, pak jak vyšel další patch, tak se to zase muselo rozehrávat znova a už jsem na to neměl nervy to hrát znova už asi po třetí po každym patchi. :-D

Editováno: 3. 05. 2017 v 09.08

Nahlásit nevhodný obsah

20792015
TomKQT napsal 3. 5. 2017 v 08.24

Pidalin: Jak tě může po celém dni bez vody bolet hlava, když po pár hodinách bez vody umřeš? Mrtvolu přece hlava nebolí.

Nahlásit nevhodný obsah

20898207
IamShyNotScared napsal 3. 5. 2017 v 02.43

Pidalin: Ja tedy nevim, co a jak jste hral, ale puvodni unikla verze LA sla v klidu dohrat a take jsem ji dohral bez jakychkoliv zasadnich kreci. Nevim jeste, jak se bude tvarit a hrat tato verze, takze nemohu soudit, zatim, ale predpokladam, ze pujde opet o skvely atmosfericky zazitek jako u predchozi "unikle" verze. Jinak bych Vam poradil zkusit Call of Chernobyl modifikaci, ovsem v ramci klidnych nervu vyberte frakci Cistoe Nebo ci neutralni Stalkery jakozto startovni frakci a pokud mozno i jednu z klasickych startovnich lokaci: Kordon, Baziny, prvni lokaci u Pripjati (ted mne vypadl nazev - tam, kde zacinate jako Degtyarev v CoP). Rozhodne stoji za zkousku.

Nahlásit nevhodný obsah

20814464
Pidalin napsal 3. 5. 2017 v 02.16

Je to super, ale má to furt plno bugů a vyloženě směšnejch věcí. První směšnost je že po pár hodinách bez vody umřu, už jsem to psal přímo Dezowavu na facebooku, ale po celym dnu bez vody mě akorát bolí hlava, rozhodně mě to nezabije. Další - jejich novej systém nasvícení a stínování je hrůza, snažej se o ňáký HDR nebo co, ale v poledne neni venku ve stínu vidět nic a když vlezu do baráku s oknama tak je tam skoro uplná tma, co to jako sakra je? Bez úprav osvětlení (naštěstí to jde trochu poštelovat přes příkazy) se to skoro nedá hrát, protože nic nevidim, obloha je přeexponovaná a celkově mě na to nebaví koukat. Já nechci aby mě ve hře oslňovala obloha sakra, je to hra a ne realita, u takový atmosférický hry bych čekal právě naopak že bude vidět všechno a ne že za jasnýho dne neuvidim venku nic, fakt divný tohle. Navíc hned jeden z prvních úkolů nejde dokončit, skončí u toho že mam dát hlášení Sidorovičovi, ale nejde to, naštěstí jenom vedlejšák. Dělali na tom poslednim patchi 3 roky, ale připadá mi že to snad ani nejsou stejný lidi co dělali původní stalkery. Navíc hned v zápětí vydali patch 1.4001 kterej prej nemáme zapomenout nainstalovat protože je důležitej a v zápětí ho zase stáhli a že ho nesmíme instalovat protože hru rozbije, prostě naprostý amatéři, nevěřim jim už ani nos mezi očima, situaci kolem Lost Alphy sleduju od toho úniku na net v roce 2014 a jenom slibujou a básněj o tom jak nejlepší to je, ale skutek utek. Když jsem to zkoušel hrát před tou současnou verzí, tak jsem vždycky ztroskotal na ňákym nepřekonatelnym bugu, takže jsem fakt 3 roky čekal na tu Director's Cut verzi, pokud tam potkam další bug, díky kterýmu nejde pokračovat ve hře, tak s nima končim a radši si zahraju znova CoP, nebo původního Stalkera z roku 2007, řiká se že to bylo zabugovaný, ale to že to občas spadne neni nic proti tomu když to nejde dohrát vubec. :-D
Pak ještě někdo psal v diskuzi že to má na 4:3 monitoru zkreslený a oni mu odpověděli že je nenapado hru otestovat na 4:3 monitoru, podporu 4:3 přinesl poslední patch, jako chápu že 4:3 už neni zrovna mainstream, ale neotestovat to vubec? Spousta lidí používá starý profi monitory na grafiku třeba a ty jsou ještě dost často 4:3, opět je to od nich totální amatérismus že nikoho za ty 3 roky nenapadlo zkusit 4:3 monitor, fakt nechápu a opravdu jim přestávam věřit že jsou to fakt původní vývojáři Stalkera, je to ňáká banda moderů nebo co.

Editováno: 3. 05. 2017 v 02.22

Nahlásit nevhodný obsah

9041615
pupik206 napsal 2. 5. 2017 v 23.32

Tak to je super zpráva.je to má hodně oblíbená klasika,už se moc těším.:-)

Nahlásit nevhodný obsah

20878640
madPav3L napsal 2. 5. 2017 v 23.22

Ještě, že jsem nezačal hrát tu první verzi, čekání se nakonec vyplatilo, potěšili mě.

Nahlásit nevhodný obsah

20908989
niggurath napsal 2. 5. 2017 v 20.47

SUPER !!!!!!! Tak aspoň něco, když pokračování hry zavrhli. A vypadá to velice slibně. Momentálně se "hojím" na Fallout New Vegas se všema DLC a je to na hóóóódně dlouho. Až to dohraju, tak se vrhnu na tohle.

Nahlásit nevhodný obsah