Fanoušci bojkotují ženy v Total War Rome II

25. září 2018 17:55 / Aleš Tihlařík / Novinky / Diskuze (31)

Když se v tuto chvíli podíváte na Steam stránku oblíbené strategie Total War: Rome 2, naleznete na ní průměrné fanouškovské hodnocení 73 %. Na poměry Creative Assembly je to sice poměrně nízká hodnota, ale nebylo by na tom nic extrémně zvláštního – pokud by ovšem hned nad tímto číslem nesvítilo hodnocení 20 %, udělené v rámci posledního měsíce. Co fanoušky tak nahnětlo?

Jak praví francouzské přísloví: „Cherchez la femme,“ tedy „Za vším hledej ženu.“ Počátek této kontroverzní události se datuje 20. březnem, kdy Rome 2 obohatil update, přidávající ženské postavy. Postupem času tato aktualizace začala pobuřovat komunitu, přičemž zhruba před měsícem na situaci reagovala komunitní manažerka, jež ve svém příspěvku ve Steamové diskuzi mj. napsala, že hry ze série Total War jsou historicky autentické, nikoliv historicky přesné. Naštvaným hráčům pak poradila, aby k odstranění ženských velitelů buď využili nějakého modu, nebo hru vůbec nehráli.

Konec zprávy pak zněl zcela jasně: „Pokud lidé říkají, že si naši hru nekoupí, jelikož je v ní moc žen, tak to bereme – jestli je tohle jejich důvod, tak jsme za to vlastně rádi.“ To samozřejmě přililo nějaký ten benzin do již tak slušně hořícího ohně, přičemž korunu situaci nasadil obrázek, který byl komunitou zveřejněn před několika dny – hráč si v něm mohl vybrat z pěti generálů, přičemž všichni z nich byly ženy.

Jak ale v oficiálním prohlášení pro britský Eurogamer studio Creative Assembly uvedlo, systémy hry nejsou nijak rozbité a šance na ženského velitele je ve hře přibližně 10-15 %. U Řecka, Říma, Kartága a některých východních států je tato šance dokonce nulová, jedinou výjimkou je jeden ze súdánských národů, který má tuto pravděpodobnost nastavenou na 50 %. Obrázek je tedy podvrhem, dosaženým pravděpodobně pomocí jednoduchého modu.

Bezmála tisícovku naštvaných recenzí, které za poslední tři dny zasypaly nebohé vývojáře, však ani oficiální stanovisko nezmění. Situaci se sice snaží kompenzovat hráči, kteří se tohoto hoaxu nechytli, jejich kladné hlasy jsou však zatím v minoritě. Perličkou na situaci je pak hlavně skutečnost, že spousta vyloženě nenávistných komentářů, psaných často v azbuce, pochází od hráčů, kteří mají ve hře odehrané stovky hodin, tudíž by měli vědět, že o žádné extrémní ohýbání historie ve skutečnosti nejde.

Je však také otázkou, co vývojáře vlastně vedlo k tomu, aby březnový patch pro Rome II, v té době čtyři a půl roku starou hru, vůbec vydávali. Jak komunita správně podotýká, zrovna sérii Total War absenci ženských postav nikdo nevyčítal, a troufáme si tvrdit, že Creative Assembly museli s podobnou odezvou počítat. Pokud však jejich hlavním cílem bylo zvednout zájem o hru, rozhodně se jim to povedlo na jedničku.

A co o situaci soudíte vy, naši čtenáři? Dejte nám vědět v komentářích.

Zdroj: Eurogamer

Související hry

Diskuze

Tvůj komentář

Pro přidávání příspěvků do diskuzí se prosím přihlašte!
20883442
Amos napsal 26. 9. 2018 v 13.23

Mitsurugi: A navíc ty pekelný ko*y :)

Nahlásit nevhodný obsah

20847380
Mitsurugi napsal 26. 9. 2018 v 12.42

Amos: Tak na to se těším, už mě štvalo, že Peklo (i Nebe) jsou totální párkové slavnosti. Navíc Diablo pokaždé posedne někoho jiného, už ve trojce měl dost ženskou podobu, takže to ani nemusí nějak moc ohýbat lore.

Nahlásit nevhodný obsah

20901880
Brasi napsal 26. 9. 2018 v 12.04

prso: Ano, řeší to minimum hráčů :D. Proto sou takové blokační kampaně a proto má Battlefield V tak hrozné předobjednávky. Hráči autenticitu řeší a je jedno jak se to snaží vývojáři zakamuflovat jako sexismus, hysterii nebo nwm co.

Nahlásit nevhodný obsah

20883442
Amos napsal 26. 9. 2018 v 11.36

Jo a jinak se šušká, že další Diablo bude žena.

Nahlásit nevhodný obsah

20883442
Amos napsal 26. 9. 2018 v 11.34

prso: Jenže když se snažíš narvat všechny menšiny do jednoho projektu najednou tak je z toho někdy dost podivnej mišmaš.
Imerze přeceňovaná není, to záleží na každým co hledá.
Jsem rád, že jsem si dřív užil atmosféru např. Medal of Honor bez toho aby spolubojovníci byli zástupci všech sedmdesáti pohlaví (nebo kolik jich je zrovna dnes) a všech ras a vyznání. A samozřejmě každej jinak oblečenej, protože individualita žejo.
Jsou hry kde to nevadí, ale někde ta absurdnost bije do očí a nevadí to jen té tvé mantře "bílý heterosexuální muž""

Nahlásit nevhodný obsah

20875936
prso napsal 26. 9. 2018 v 10.47

Brasi: Oni na menšiny vyloženě necílí, prostě je tam zahrnují, což je pro spoustu bílejch heterosexuálních mužů úplně v pořádku, páč řada z nich nejsou bojkotující hysterčáci a vědí, že to není "buď, anebo". Navíc čistě technicky to v těchhle hrách jako Total War nebo Battlefield bejvá prostě volba, možnost. Jasně, je to určitá ztráta autenticity (což ale reálně řeší minimum hráčů, si myslim, k tomu vývojáři doporučujou snadnou aplikaci modů a gamers se můžou vyžívat v alternativní minulosti bez žen), hlavně je to ale furt primárně zábava. Kontroverzní názor - imerze je přeceňovaná:)

Ocelotr2.1: Hehe:)

Nahlásit nevhodný obsah

20876350
Ocelotr NN napsal 26. 9. 2018 v 10.35

prso: XD "...poptávka po Ocelotrovejch kozách..." XD

Nahlásit nevhodný obsah

20876282
Lucka napsal 26. 9. 2018 v 10.27

Brasi: A čím by je měli jako odhánět?

Nahlásit nevhodný obsah

20842776
JabJab21 napsal 26. 9. 2018 v 10.12

Myslim ze diskuze sklouzla nekam kam nemela. Proboha proc tady nekdo zas vytahuje bily heterosexualni muze a majority/minority. O to tu prece vubec nejde. Jde tu o to, jesti v ty ci jiny hre maj zeny (pripadne muzi, ci kdokoliv jiny) misto, a to na zaklade historickych udaju pripadne na zaklade zasazeni hry (stredovek/fantasy/budoucnost/pribeh o Amazonkach/subsaharska afrika apod.).

Z komentaru jestli by se nekdo mel uplatnovat protoze patri k nim nebo k jinym je mi na bliti, tady prece nejde o valku pohlavi a ras, ale o vernost her a o tu mame bojovat.

Ve hre o Amazonkach proste chlapi nemaj co delat. Stejne jako zensky ve hre o druhy svetovy valce v prvni linii krome armady Sovetskyho svazu atp. nebo belosi ve hre ze subsaharsky afriky.

Samozrejme kdyz sou to hry vylozene fantasy nebo sci fi nebo alternativni realita tak at si tam daj koho chtej, ale v ostatnich pripadech my jako hraci musime trvat na tom, aby vyvojari drzeli lajnu. A to kvuli kvalite hry, ne kvuli nakymu "master race".

Bude ale zajmavy jak se k tomu vsemu postavi vyvojari, mam takovej dojem ze jim za chvili rupnou nervy a vsechny postavy budou shemales nebo hermafroditi s promenlivou barvou kuze. To vsem rejpalum zavre hubu.

Editováno: 26. 09. 2018 v 10.27

Nahlásit nevhodný obsah

20847380
Mitsurugi napsal 26. 9. 2018 v 10.05

Brasi: Takže podle tebe by se hry měli výhradně dělat pro bílé heterosexuální muže? :D

Editováno: 26. 09. 2018 v 10.09

Nahlásit nevhodný obsah

20901880
Brasi napsal 26. 9. 2018 v 09.59

prso: Ano oni cílí na široký trh, ale jaksi zapomněli, že drtivá většina hráčů nemobilních her jsou pořád muži a neminority. Tím jak cílí na menšiny si odhání hlavní skupinu platících zákazníků. Na minority a SJW zkoušelo cilit spousta firem, ale nikdy to nebylo žádné terno minority a SJW nikdy nebudou hlavní kupní silou. Nikdy nekoušeš ruku, která tě krmí.

Nahlásit nevhodný obsah

20863161
Tataboj napsal 26. 9. 2018 v 09.52

Možná předtím, než my, utlačování heterosexuálové a historičtí puristé, začneme psát další petici kvůli naší mizející svobodě (asi), bychom si mohli položit otázku: bojovaly ženy za starověku ve válkách? http://en.m.wikipedia.org/wiki/Women_in…
(ano)

Editováno: 26. 09. 2018 v 09.53

Nahlásit nevhodný obsah

20919665
Zerosekai napsal 26. 9. 2018 v 09.41

Mě je celkově série Total War poměrně jedno, takže tohle mě nechává poněkud chladným, ale sakra pokud jim to vadí, no tak jim to vadí, maj k tomu nějakej důvod a rozhodně si nemyslím, že by herní komunita, která miluje Laru Croft a fem Shepardovou a další ženský postavy ve hrách, nevadí jim ženy v XComu a spousta lidí si vybere ženskej charakter když má možnost, si najednou vzpoměla a jo dyt já sem celou dobu sexista co tam ty ženský dělaj. Úplně nejlepší je potom označit tuhle kritiku za nářek několika sociálních vyděděnců nebo nejlíp ještě členů alt rightu a smést tak veškerou kritiku ze stolu, místo toho aby se jí člověk zaobíral a snažil se jí vyřešit, Battlefield to udělal stejně, udělal z fanoušků bandu nevzdělanejch sexistů co nenávidí ženy a ejhle jakmile jim spadli předobjednávky až někam do sklepa tak najednou odklady a chceme na hře pracovat a chceme aby byla víc realistická a možná sme se trochu nechali unést kosmetickejma doplnkama atd atd. Jak sem řekl Total War sem nikdy nehrál, ale řekl bych že jedním z jejich taháků asi bude atmosféra a pokud ti ji něco kazí, něco co ti navíc třeba znechutilo více věcí v poslední době, reaguješ tvrdě a možná až přehnaně, to neznamená že ta kritika není validní, jen možná špatně podaná.

Nahlásit nevhodný obsah

20875936
prso napsal 26. 9. 2018 v 09.30

Victor the Cleaner: Pokud se ženy objeví ve hrách a bude následovat kritika, tak za to nemůžeme vinit hráče? Hráči jsou autonomní bytosti, to, že to jsou v internetový realitě často reakcionářský hovada, který maj potřebu psát nenávistný komentáře, je čistě jejich chyba, ne společností. Tvůj argument mi připomíná okřídlené: "Může si za to sama, neměla mít vyzývavý oblečení."

Jinak celkově k tý hyperkorektnosti. Realita je většinou mnohem prozaičtější, potažmo cyničtější, společnosti opravdu chtějí zasáhnout co nejširší segment trhu, hráčská obec se podstatně rozrostla a je značně diverzifikovaná. Myslim si, že po Ocelotrovejch velkejch kozách není zas až taková poptávka, jak se může zdát. Nehledě na to, že mezi samotnejma vývojářema je spousta žen a LGBTQ lidí, což se zkrátka taky odráží. Občas to může bejt trochu vachrlatý, ale obecně je to pozitivní, protože to víc odráží kolorit reality. Pokud to někoho rozčiluje, vypovídá to o něm.

Editováno: 26. 09. 2018 v 09.31

Nahlásit nevhodný obsah

20861459
daremes napsal 26. 9. 2018 v 08.58

Vzdycky me zamrzi, ze je mezi fanousky videoher tolik zakomplexovanych chudaku. Jak se muze nekdo posrat z toho, ze ma ve hre zenskou postavu? Myslim, ze vetsina nejakych tech alt-right podivinu, je z herni komunity. Internetove peklo soc. medii.

Nahlásit nevhodný obsah

20847380
Mitsurugi napsal 26. 9. 2018 v 08.54

Legoldos: No jo prosim tě.

Nahlásit nevhodný obsah

20876350
Ocelotr NN napsal 26. 9. 2018 v 08.04

Smaug.: No jo, jenže XCOM je fantazie. Tady lidem vadí, že je napadne bárka plná ženskejch generálů. Nevím o moc ženskejch generálech z tohoto období. To je asi jako černoši v KINGDOM COME. Proč tam nejsou černoši ? Vždyť by to bylo tak pěkný kdyby byl Jan Hus černoch.

Takhle, mě jsou ženský v Total Rome šumák. Někteří lidé nepochopili, že z Total Rome se staly v uvozovkách "Dynasty Warriors". Peníze dojící frančíza, která na historickou akurátnost hází bobek a ty to nevydejchávaj.

A navíc dnes je vše řízeno jediným heslem - rovnoprávností. A tato rovnoprávnost pro heterosexuálního bílého muže znamená. Ženy ve hrách s malým poprsím, protože velký uráží ty, co je maj malý. Ženy všude, i
tam, kde by podle historických pramenů neměli být. Černoši v husitskejch hrách. A to nás ještě čekají transexuálové a homosexuálové všude, jako hlavní i vedlejší postavy (což je v Japonsku běžné asi 100 let viz. taková MAGNA CARTA). Je to tak, vidim to denně na KOTAKU (kde je půlka redaktorů z LBGQT komunity), všechny tyto menšiny se hlásí o svá práva, a čím víc křičí, tím víc je developeři her slyší. Páč homosexuální nebo ženský peníze jsou stejný jako ty heterosexuální nebo mužský.

Snažil jsem se tento příspěvek napsat tak uctivě, jak jen 40ti letej heterosexuální CHLAP může. Snad tam není nic závadného, kvůli čemu bude smazán.

Editováno: 26. 09. 2018 v 08.37

Nahlásit nevhodný obsah

20875576
Smaug. napsal 26. 9. 2018 v 06.15

X-COM má dokonce achievement, když dohrajete misi s čistě ženským týmem a nikdo to neřeší. Poprvé mi hra takový tým předhodila v úvodní misi, kde si vybírat nejde a spolu s tím achievementem mi to přišlo docela vtipné. Někteří by to asi nerozdýchali.

Editováno: 26. 09. 2018 v 06.16

Nahlásit nevhodný obsah

20871756
hans999 napsal 26. 9. 2018 v 00.29

Měli by konečně dát do každý hry možnost vytvořit si postavu podle sebe. Teď nemyslím zrovna Total War, ale celkově tam, kde to jde. Třeba ty nový Gears of War. Pokud to není vyloženě založeno třeba na knize nebo události, kde byli předem danné hlavní postavy.
Já osobně si rád přizpůsobím postavu podle sebe. Je to muž, podobné postavy, podobného vzhledu, pokud možno i s mým jménem nebo nickem. Rád dělám postavy k obrazu svému. Znám lidi, kteří to mají přesně naopak. Sexista nejsem, pouze se rád s postavou ztotožňuji, nic víc. Líbilo se mi jak to udělali v Prey, Fallout 4, ME: Andromeda, apod. Nikoho nenutili hrát za určité pohlaví.
Potom by předešli většině podobným komentářům. Jsem zvědavej, jestli v dalším Tomb Raider bude hlavní postava muž, když už udělali i ženský Uncharted. Bylo by to rozhodně na místě a lidi by se měli ozvat a taky za to tročku lobbovat. Žijeme přeci v rovnoprávnosti.

Editováno: 26. 09. 2018 v 00.34

Nahlásit nevhodný obsah

20859314
h4nsasjks napsal 25. 9. 2018 v 22.54

Jsem fakt zvědavej, kdy se někdo bude snažit zaujmout kontroverzí, která nebude založená na sexu a násilí, ale na absenci žen a minorit... :D :D

Myslím, že to nebude trvat dlouho...

Nahlásit nevhodný obsah